data publikacji: 2018-03-08
autor artykułu: administrator
EDL '2018 fotorelacje
gazetkowo...
CZĘSTOCHOWA
Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie
6 marca 2018 roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Logopedy, którego hasłem przewodnim było „Komunikowanie się nie tylko słowami..."
W tym dniu poszerzaliśmy zbiory naszej biblioteczki AAC, tworzyliśmy nowe książki do czytania uczestniczącego. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że wspólne czytanie z aktywnym udziałem uczniów zawsze jest atrakcyjne i stwarza szereg bardzo ważnych sytuacji edukacyjnych. Tegoroczne obchody EDL stały się kolejną okazją do zaprezentowania korzyści płynących ze stosowania alternatywnej i wspomagającej komunikacji w pracy z dziećmi ze złożonymi zaburzeniami procesu porozumiewania się.
Podczas głośnego czytania tekstu dzieci, dokańczały odpowiedni fragment, w zależności od możliwości - słownie, wybierając etykiety, obrazki lub symbole PCS. Dzięki wykorzystaniu naturalnych rekwizytów, związanych z treścią, wspólne czytanie było też wspaniałą okazją wielozmysłowego poznawania świata i sprzyjało aktywności dzieci. Logopedzi: Katarzyna Patrzykont oraz Jolanta Ostrowska-Baran
KALISZ
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu
7 marca 2018 r. uczniowie klas: Ic, Id, Ie, IId, IIIb, IIIc, IIId i IIIe SOSW Nr 1 w Kaliszu uczestniczyli w warsztatach logopedycznych pt. „Kreatywny i magiczny świat logopedyczny". Było to spotkanie w ramach Europejskiego Dnia Logopedy, które w tym roku odbywało się pod hasłem „Komunikowanie się nie tylko słowami...". Komunikacja jest najważniejsza: kluczem do niej jest terapia mowy i języka!
O godzinie 1100 przywitaliśmy naszych uczniów. Przedstawiliśmy się sobie wzajemnie
i rozpoczęliśmy zajęcia. Na początku ćwiczyliśmy prawidłowe oddychanie i wydłużaliśmy fonację oraz relaksowaliśmy się i odprężaliśmy. Uczniowie mogli korzystać również z innych pomocy logopedycznych przygotowanych na warsztaty, np. puzzli, domina logopedycznego, kart pracy z różnymi głoskami, kart z ilustracjami do czytanych tekstów ze zrozumieniem, memory czy gier logopedycznych.
Następnie podzieliliśmy uczniów naszej szkoły na cztery grupy. Panie Jolanta Kaftanowicz, Iwona Graczyk-Rykowska i Anna Bień, logopedki w naszym ośrodku, rozdały wszystkim zadania i rozpoczęła się praca w grupach. Każdy wysiłek został nagrodzony. Wszyscy uczniowie mogli obejrzeć wystawkę z piktogramami przygotowaną przez panią Małgorzatę Kot z biblioteki szkolnej.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Naszych wychowanków i nauczycieli bardzo pozytywnie zaskoczyło zaangażowanie poszczególnych uczniów w grupach, ciekawe, pomysłowe wykonywanie zadań i doprowadzanie ich do końca. Wszystkim dziękujemy za serdeczną, miłą i przyjazną atmosferę oraz zaangażowanie podczas pracy. Było to niecodzienne spotkanie.
BRZEŚĆ KUJAWSKI
6 marca 2018 r. - Szkoła Podstawowa Nr 1
opis: http://www.logopeda.org.pl/new.php?id=1083