Publikacje:

foldery do pobrania

 
Jolanta Panasiuk
Logopedia dziś - wczoraj - jutro
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
Milena Stasiak
Wykaz standaryzowanych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie logopedycznej.
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2020-04-02
autor artykułu: Anna Paluch
zmarła Pani Profesor Maria Zarębina

PANI PROFESOR...

prof. Maria Zarębina

Maria Zarębina odeszła w niedzielę rano w dniu 29 marca 2020r. Żyła 98 lat. Długie i bogate życie.

U wielu ze swoich uczniów zostawiła w pamięci piękny rozdział, jakby "szufladę" do której warto zaglądać i dbać o cenną zawartość.

Wypowiadając się imieniu środowiska logopedów, musimy jej być wdzięczni za starania uwieńczone konkretnym skutkiem - utworzenia dwuletnich, podyplomowych studiów logopedycznych w Krakowie. Wielu z nas zamieszkałych w tym rejonie, mogło dzięki temu uczyć się zawodu logopedy, nie wyjeżdżając do Lublina lub Warszawy. Logopedia utworzona na ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej wspierała się w tamtym czasie na mocnej kadrze dydaktycznej... aż miło zajrzeć do naszych indeksów.

Profesor Zarębina zadziwiała nas swoją wiedzą, fascynowała swoją pasją, humorem, otwartością na ludzi, dobrocią i życzliwością. Podczas wykładów z zapałem wprowadzała nas w tajniki wiedzy o rozwoju języka dziecka. Bardzo interesujące i wnikliwe były prezentowane przez nią analizy zaburzeń języka w afazji. Ja zawsze czekałam na fantastyczne dygresje podczas wykładów dotyczące różnych ciekawych tematów, po których Pani Profesor bez trudu wracała do głównego wątku wypowiedzi. To wspomnienie ma charakter osobistej refleksji. Pani Profesor pochodziła z Niepołomic i wspaniale potrafiła opowiadać o czasach swej młodości. Słuchając jej żywego wywodu, jeszcze bardziej mogliśmy polubić nasze małopolskie klimaty.

Była bardzo zainteresowana tym, na ile mechanizmy zaburzeń języka obecne w afazji nabytej, przekładają się na objawy obserwowane w języku i mowie dzieci afatycznych (lub wg innej terminologii dzieci z rozwojowym zaburzeniem języka). Pod jej kierunkiem powstawały prace dyplomowe- często studia przypadku, podczas przygotowywania których uczyła nas wnikliwości, dokładnej analizy obserwowanych w języku zjawisk. Zarażała nas swoją pasją i otwartością na badanych i prowadzonych młodszych i starszych podopiecznych.

Nie będziemy tu przedstawiać informacji o całym jej dorobku naukowym. Dla nas logopedów i psychologów szczególnie ważne są dwie jej książki. "Kształtowanie się systemu językowego dziecka", Wrocław 1965 oraz "Rozbicie systemu językowego w afazji na materiale polskim" 1973 . Znajdujemy w nich wskazówki i inspiracje do praktycznej pracy.

Niewątpliwie była, jak to ujął dr habilitowany Mirosław Michalik, jedną z współtwórczyń polskiej afazjologii.
Dziękujemy Pani Profesor!

napisała: Anna Paluch, Kraków

 
 
 
przejdź do:  
Reklama:

EDL '2024 plakat maxi

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.