Publikacje:

foldery do pobrania

 
Jolanta Panasiuk
Logopedia dziś - wczoraj - jutro
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
Milena Stasiak
Wykaz standaryzowanych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie logopedycznej.
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2023-04-12
autor artykułu: Milena Stasiak
2023.04.12. Komunikat ze spotkania Przewodniczącej PZL w Ministerstwie Zdrowia

12.04.2023.
Komunikat ze spotkania Przewodniczącej PZL w Ministerstwie Zdrowia

 

W dniu 12.04.2023 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, które reprezentowali: Wiceminister Piotr Bromber, Wicedyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Elżbieta Gadomska, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego Jakub Bydłoń z przewodniczącą PZL Mileną Stasiak w sprawie obecnie procedowanej ustawy o niektórych zawodach medycznych oraz postulatów PZL kierowanych do Ministerstwa Zdrowia; ustalono:

Wspólnym celem zarówno Polskiego Związku Logopedów, jak i Ministerstwa Zdrowia jest uregulowanie zawodu logopedy, natomiast różni nas sposób regulacji formalno-prawnej.

PZL uważa za nieodzowne opracowanie odrębnej ustawy o zawodzie logopedy oraz izbie zawodowej logopedów.

Ministerstwo Zdrowia podtrzymuje stanowisko, że status zawodu logopedy zyska na pozostawieniu logopedów w projekcie ustawy o niektórych zawodach medycznych.

Polski Związek Logopedów zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami stara się w pierwszej kolejności zabiegać o odrębną ustawę, przekonując stronę rządową o jej zasadności,  a jednocześnie wykazywać niedoskonałości obecnego projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych w celu zapewnienia w niej zapisów adekwatnych do charakteru pracy logopedów w sytuacji, kiedy ustawa będzie procedowana przez Sejm Rzeczypospolitej bez uwzględnienia Apelu Logopedów ws. opracowania odrębnej ustawy o zawodzie.

 

W związku z wątpliwościami środowiska logopedów na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia dyskutowano o dwóch kierunkach doprecyzowania obecnego projektu ustawy, a mianowicie:

1. wskazania, że wykonywanie zawodu nauczyciela logopedy uznaje się za wykonywanie zawodu logopedy,

2. umożliwienia udzielania świadczeń leczniczych w ramach prowadzenia gabinetów logopedycznych wyodrębnionych w indywidualnych lokalach bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej jako podmiotu leczniczego.

 

Na zakończenie spotkania przewodnicząca PZL przedstawiła wniosek w sprawie zorganizowania przez Ministerstwo Zdrowia kolejnego spotkania konsultacyjnego w celu przedyskutowania wątpliwości i postulatów środowiska logopedów w szerszym gronie z pozostałymi podmiotami zainteresowanymi pracami nad regulacją zawodu logopedy. Wniosek zostanie rozważony przez Ministerstwo.


Milena Stasiak
Przewodnicząca PZL


 
 
 
przejdź do:  
Reklama:

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.