Publikacje:

foldery do pobrania

 
Natalia Kania-Majzel
Rola wiedzy z zakresu nauk biologiczno-medycznych w pracy nauczyciela logopedy
Szymon Rozmus, Małgorzata Karakuszka-Baran
Terapeutyczna moc zajęć grupowych dla osób z afazją
Jolanta Panasiuk
Logopedia dziś - wczoraj - jutro
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2023-04-24
2023.04.24. Poparcie PAN dla opinii PZL z dnia 19 kwietnia 2023 r. ws. bezpłatnych studiów podyplomowych w zakresie metodyki wspomagania komunikacji językowej uczniów

Sekcja Pedagogiki Specjalnej Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk podziela opinię Polskiego Związku Logopedów w sprawie bezpłatnych studiów podyplomowych w zakresie metodyki wspomagania komunikacji językowej uczniów.

24 kwietnia 2023 r. wysłano pismo w tej sprawie do Ministra Edukanji i Nauki o treści:

===============

Sekcja Pedagogiki Specjalnej Komitetu Nauk Pedagogicznych
POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych

Olsztyn, dnia 24.04.2023 r.

Szanowny Pan Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Sekcja Pedagogiki Specjalnej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN podziela opinię Polskiego Związku Logopedów z dnia 19 kwietnia 2023 roku w sprawie bezpłatnych studiów podyplomowych w zakresie metodyki wspomagania komunikacji językowej uczniów, finansowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Rozumiemy argumenty Polskiego Związku Logopedów dotyczące obawy o to, że absolwenci danych studiów podyplomowych, bez jasnego dookreślenia uzyskiwanych przez nich kompetencji, mogą być postrzegani jako osoby mogące wkraczać w zakres pracy logopedy, surdologopedy i surdopedagoga. Tym bardziej, że wskazany poniżej cel studiów podyplomowych kontekstowo sugeruje ewentualność nabywania kwalifikacji z zakresu diagnozy oraz terapii logopedycznej.

Stąd, apelujemy do władz Ministerstwa Edukacji i Nauki o zorganizowanie debaty przedstawicieli Ministerstwa, organów prowadzących placówki oświatowe, dyrektorów przedszkoli, szkół, środowiska logopedów, przedstawicieli środowiska akademickiego zajmującego się problematyką logopedii, pedagogiki specjalnej, a w jej ramach problematyką edukacji włączającej, w czasie której wszelkie wątpliwości zostaną przedyskutowane i jednoznacznie wyjaśnione.

Szczególnie wątpliwości dotyczące obecności określenia „metodyka" w nazwie danych studiów podyplomowych oraz w opisie studiów sformułowań następującej treści: „Studia podyplomowe - doskonalące w zakresie metodyki wspomagania komunikacji językowej uczniów mają na celu wyposażenie słuchaczy w aktualną wiedzę teoretyczną i metodyczną oraz dostarczenie im możliwości wypracowania umiejętności praktycznych, koniecznych do kierowania procesem rozwoju językowego dzieci i młodzieży z zaburzeniami komunikacji, uszkodzonym słuchem i opóźnieniem w zakresie rozwoju mowy. (...) Celem studiów jest przygotowanie specjalistów dysponujących wiedzą i umiejętnościami z zakresu metodyki wychowania językowego i nauczania języka polskiego, opartymi na współczesnych osiągnięciach lingwistyki, glottodydaktyki i pedagogiki specjalnej, umożliwiającymi prowadzenie zindywidualizowanego, zgodnego ze specjalnymi potrzebami poszczególnych osób postepowania zaradczego wobec trudności, terapeutycznego w sytuacjach występowania zaburzeń oraz wychowawczego i dydaktycznego."

Z wyrazami szacunku,

prof. dr hab. Marzenna Zaorska
Przewodnicząca Sekcji Pedagogiki Specjalnej KNP PAN

pobierz: 2023.04.24. poparcie PAN dla opinii PZL ws. studiów kwalifikacyjnych - kompetencje językowe.pdf [337.4Kb]

 
 
 
przejdź do:  
Reklama:

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.