data publikacji: 2025-05-09
autor artykułu: admin
2025.05.09. pismo ZG PZL do Przewodniczącej Zespołu Parlamentarnego ds. zawodów medycznych i terapeutycznych
W odpowiedzi na pismo ZG PZL z dn. 9 maja 2025 r., do Przewodniczącej Zespołu Parlamentarnego ds. zawodów medycznych i terapeutycznych z wnioskiem o umożliwienie reprezentantom PZL włączenia się w prace Zespołu Parlamentarnego, które dotyczą regulacji zawodu logopedy, Przewodnicząca PZL otrzymała informację, że: "Pani poseł Wioleta Tomczak - Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. zawodów medycznych i terapeutycznych wyraziła zgodę na zapraszanie Państwa Związku na posiedzenia Zespołu poświęcone pracom nad projektem ustawy o zawodzie logopedy".
Będziemy informowani z wyprzedzeniem o pracach Zespołu w tym zakresie.
Pismo: 2025.05.09. pismo PZL ws. zespołu parlamentarnego ds. zawodu logopedy
Warszawa, 09.05.2025 r.
Szanowna Pani
Wioleta Tomczak
Wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia
Przewodnicząca Zespołu Parlamentarnego ds. zawodów medycznych i terapeutycznych
Niniejszym zwracam się z uprzejmą prośbą o umożliwienie reprezentantom Polskiego Związku Logopedów (PZL) włączenia się w prace Zespołu Parlamentarnego ds. zawodów medycznych i terapeutycznych, które dotyczą regulacji zawodu logopedy.
Po zapoznaniu się z transmisją z posiedzenia Zespołu z dnia 6 maja 2025 roku przyłączamy się do wniosku uczestników posiedzenia o utworzenie Parlamentarnego Zespołu ds. ustawy o zawodzie logopedy.
Zawód logopedy odgrywa kluczową rolę w diagnozie, terapii i profilaktyce, zarówno w zakresie nienormatywnego, jak i normatywnego rozwoju i funkcjonowania językowego, komunikacyjnego i społecznego - zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Brak jednoznacznych regulacji prawnych w zakresie kwalifikacji, kompetencji oraz zasad wykonywania zawodu logopedy generuje wiele niejasności oraz potencjalnych zagrożeń, zarówno dla pacjentów i podopiecznych, jak i samych specjalistów.
Polski Związek Logopedów zrzesza logopedów zatrudnionych w placówkach przynależnych różnym resortom, w tym m.in. systemowi ochrony zdrowia, i wyraża gotowość aktywnego udziału w pracach Zespołu, któremu Pani Poseł przewodniczy. PZL, jako reprezentant szerokiego środowiska zawodowego, dotychczas angażował się w proces legislacyjny dotyczący regulacji zawodu logopedy w ramach procedowania ustawy o niektórych zawodach medycznych. Prowadziliśmy systematyczne działania, uczestniczyliśmy w rozmowach w Ministerstwie Zdrowia oraz w posiedzeniach Komisji Zdrowia w okresie od stycznia 2022 r. do czerwca 2023 r. Dokumentacja tych działań dostępna jest na stronie internetowej www.logopeda.org.pl (Kalendarium prac ZG PZL nad projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych https://logopeda.org.pl/new.php?id=1386)
Posłowie pracujący również w obecnej kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zgodzili się z nami, że zawód logopedy wymaga odrębnej regulacji ustawowej. Związek zainicjował prace nad przygotowaniem projektu ustawy we współpracy z innymi środowiskami logopedycznymi. Obecnie trwają pilotażowe konsultacje społeczne dotyczące pierwszej, wstępnej wersji ustawy o zawodzie logopedy oraz samorządzie zawodowym logopedów.
Zarówno sam projekt, jak i zgłoszone do niego uwagi, które posłużą do opracowania raportu i modyfikacji roboczej wersji ustawy, mogą stanowić merytoryczne wsparcie w pracach zespołu parlamentarnego. Wierzymy, że będzie on doskonałą platformą do wypracowania kompromisowych rozwiązań, satysfakcjonujących zarówno logopedów, jak i osoby korzystające z ich wsparcia - niezależnie od miejsca udzielania świadczeń/pomocy logopedycznej. Materiały dokumentujące te prace zamieszczamy w Kalendarium prac nad ustawą o zawodzie logopedy: https://logopeda.org.pl/new.php?id=1386.
Jako aktywny podmiot w środowisku logopedycznym, PZL gromadzi opinie praktyków i opracowuje materiały, które mogą stanowić cenne wsparcie merytoryczne w pracach Zespołu. Wierzymy, że dialog i współpraca środowisk zawodowych, naukowych oraz legislacyjnych przyczynią się do stworzenia spójnych, przejrzystych i skutecznych rozwiązań prawnych. Prosimy o zapoznanie się z Opinią Ministerstwa Zdrowia - logopedzi zatrudnieni w placówkach medycznych w wyniku wyłączenia logopedów z ustawy o niektórych zawodach medycznych nie utracili statusu zawodu medycznego. (Pismo Ministerstwa Zdrowia, Departament Dialogu Społecznego, sygnatura DSZ.0212.105.2024.AD Warszawa, 20 maja 2024 https://logopeda.org.pl/resources/pliki/1198_20240520_odpowiedz_z_ministerstwa_zdrowia.pdf.
Będę wdzięczna za rozpatrzenie mojego wniosku oraz informację dotyczącą możliwości uczestnictwa naszych przedstawicieli w najbliższych posiedzeniach Zespołu.
Z wyrazami szacunku
Przewodnicząca
Polskiego Związku Logopedów
Milena Stasiak