Aktualności
30 marca obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej, od kilku lat także w Polsce. Szacuje się, że z tą ciężką do zdiagnozowania i niebezpieczną chorobą zmaga się 3% społeczeństwa, czyli ponad milion Polaków.
Polski Związek Logopedów otrzymał odpowiedź od pani Joanny Wileckiej, Dyrektora Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego MEN: 2020.03.19. odpowiedź MEN ws. funkcjonowania SOSW i PP-P.pdf [137.1Kb] (...)
za: www.men.gov.pl
Nauczyciele, w tym logopedzi starają się dostosować do warunków pracy zdalnej, natomiast napotykają różnorodne trudności. Zachęcamy do zapoznania się z inicjatywami związków zawodowych:
Od kilku dni trwa dyskusja na temat wysokości nauczycielskiego wynagrodzenia w czasie, gdy nauczyciel nie może z powodu epidemii koronawirusa świadczyć pracy w przedszkolu, szkole lub placówce oświatowej. Sprzeczne sygnały na ten temat wysyłało też ministerstwo edukacji. Dlatego ZNP przygotował opinię prawną dotyczącą zagadnień związanych z wynagrodzeniem. "W ramach wynagrodzenia za czas przestoju nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia zasadniczego i dodatków, w tym m.in. stażowego i motywacyjnego" - podkreśla Związek Nauczycielstwa Polskiego.
19 marca br. Polski Związek Logopedów wystosował pismo do Ministra Zdrowia o podjęcie decyzji ws. czasowego zawieszenia lub w sytuacjach szczególnie pilnych, zmiany sposobu prowadzenia terapii logopedycznej w podmiotach leczniczych, w tym oddziałach szpitalnych, na obszarze kraju. Pismo zostało przekazane do wiadomości Premierowi, Krajowemu Konsultantowi ds. Neurologopedii, Przewodniczącej PTL i 16 Wojewodom RP.
Wobec zapowiedzi MEN na temat sformalizowania nauczania zdalnego, prezes ZNP, Sławomir Broniarz wystosował bardzo rzeczowy list z kilkoma istotnymi pytaniami. Publikujemy go poniżej.
Z uwagi na obowiązujący stan zagrożenia epidemicznego, celem ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego, zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ z dnia 11.03.2020r. powstała możliwość udzielania świadczeń w ramach AOS w systemach teleinformatycznych.
16 marca Polski Związek Logopedów wystosował do Ministra Edukacji Narodowej pismo w sprawie czasowego zawieszenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty na obszarze kraju, tj.:
- poradni psychologiczno-pedagogicznych - specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych
ze względu na zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Informujemy, że planowane na 20-21 marca zebranie członków Zarządu Głównego oraz członków Komisji ZG ds. Certyfikatów nie odbędzie się. Termin spotkania zostanie ustalony i podany, (...)
Przewodnicząca Polskiego Związku Logopedów wystosowała niżej przytoczone pismo do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie objęcia działaniami profilaktycznymi logopedów - pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone w terminie od 12 do 25 marca br. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.