Aktualności
W 2023 roku opublikowano poniższe akty prawne regulujące zatrudnienie i świadczenie pracy logopedy:
Ukazał się tegoroczny Wielkopolski Przegląd Logopedyczny nr 1/20/2023, który niebawem trafi w wersji papierowej do 20 bibliotek przy wyższych uczelniach oraz do logopedów PZL z Wielkopolski.
Zachęcamy wszystkich członków Polskiego Związku Logopedów i zapraszamy także logopedów czynnych zawodowo nie będących członkami PZL do wnioskowania o uzyskanie Certyfikatu Zawodowego Logopedy Polskiego Związku Logopedów.
Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę przeprowadza anonimową 15-minutową ankietę on-line w 5 państwach (Armenia, Gruzja, Polska, Wielka Brytania i Włochy). Celem tego badania jest udokumentowanie i wyciągnięcie wniosków z doświadczeń specjalistów, których praca związana jest z rehabilitacją. Chodzi o uznanie wyjątkowego wkładu pracowników sektora rehabilitacji podczas pandemii COVID-19 i dostarczenie cennych informacji, które posłużą w reagowaniu na sytuacje kryzysowe.
Przedstawiamy Raport z badania ankietowego poświęconego konsultacjom projektu ustawy o zawodzie logopedy. Dziękujemy Państwu za liczny udział w ankiecie. W badaniu wzięło udział 1364 logopedów. Zachęcamy do zapoznania się z opisem i analizą wyników. Dane w formie elektronicznej ankiety zebrała i podsumowała Pani Grażyna Wiśniewska - członek Zarządu Głównego PZL oraz opracowała Raport przy współpracy dr Anity Famuły-Jurczak, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wyniki badania zostaną uwzględnione w dalszych pracach nad projektem ustawy.
W lipcu 2023 r. PZL otrzymał odpowiedź MEiN na pismo z 2022.09.08. ws. zmniejszania wymiaru zatrudnienia logopedów w ramach godzin przeznaczonych na pomoc psychologiczno-pedagogiczną (...)
12 lipca 2023 roku odbyło się zdalne spotkanie środowisk logopedycznych, w którym wzięły udział 63 osoby. Spotkanie zostało zorganizowane przez Zarząd Główny Polskiego Związku Logopedów dla przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, Ogólnopolskiego Porozumienia Środowisk Akademickich, Protestu Logopedów, przewodniczących oddziałów PZL - środowisk logopedycznych, które od początku roku dołączyły do zainicjowanych przez ZG PZL prac nad przygotowaniem projektu ustawy o zawodzie logopedy. Zaproszono także reprezentantów ośrodków uniwersyteckich kształcących logopedów, Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Logopedii Klinicznej, konsultant krajową oraz konsultantki wojewódzkie w dziedzinie neurologopedii i współpracujących z PZL prawników.
Aby podejmować skuteczne działania mające na celu utworzenie projektu ustawy o zawodzie logopedy, chcemy poznać zdanie jak największej liczby aktywnych zawodowo logopedów. Wyniki ankiety zostaną uwzględnione w czasie prac zespołów zajmujących się opracowaniem poszczególnych części ustawy.
Informujemy, że utworzono subkonto, na którym będą gromadzone środki na potrzeby konsultacji prawnych projektu ustawy o zawodzie logopedy.
W czwartek 15 czerwca 2023 roku odbyło się drugie w tym roku zebranie on-line członków Zarządu Głównego PZL z przedstawicielami Zarządów Oddziałów PZL. Na spotkaniu obecne były osoby z nowo powołanych zarządów (przewodniczące, skarbnicy, członkowie poszczególnych komisji) oraz reprezentanci pozostałych zarządów oddziałów.
Czerwcowe konferencje stały się okazją do złożenia podziękowań za współdziałanie i ogrom pracy wszystkim środowiskom logopedycznym: Polskiemu Towarzystwu Logopedycznemu, liderkom Ogólnopolskiego Protestu Logopedów, Porozumienia Środowisk Akademickich i wspierającym nas prawnikom.
Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmowa Komisja Zdrowia ustaliła ostateczną treść ustawy o niektórych zawodach medycznych. Jutro ustawa zostanie poddana głosowaniu przez posłów w ramach posiedzenia Sejmu. Logopedzi są jedynym zawodem, który całkowicie wykreślono z projektu ustawy.