Informacje prawne
Aktualizacja przepisów dotyczących kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela logopedy w systemie oświaty (...)
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1) z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami(...)
"Przygotowanie pedagogiczne zostało zdefiniowane w rozporządzeniu MEN z 1 sierpnia 2022 r. Otóż jest to nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze co najmniej 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia."
Przedstawiamy kalendarium prac Zarządu Głównego Polskiego Związku Logopedów nad projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych.
2022.09.10. Warunki zatrudnienia logopedów w resorcie zdrowia.pdf [191.7Kb]
Przedstawienie aktualnych aktów prawnych regulujących zatrudnienie i świadczenie pracy logopedy w resorcie edukacji.
2022.09.10. Obszary funkcjonowania PZL.pdf [125.2Kb]
W związku z licznymi pytaniami logopedów oraz neurologopedów/surdologopedów (dotyczy osób ze specjalizacją medyczną), pracujących w Ochronie Zdrowia, przedstawiamy dla przypomnienia listę Zawodów Medycznych wraz z nadanymi numerami.
W ostatnich kilku miesiącach wpływa wiele pytań dotyczących specjalizacji medycznej w dziedzinie neurologopedii. Są dwie możliwości uzyskania tytułu specjalisty w Dziedzinie Ochrony Zdrowia, w tym m. in., Specjalisty w Dziedzinie Neurologopedii. Jedna z nich jest wskazana i opisana na stronie Polskiego Związku Logopedów. Druga możliwość została jasno wskazana i znajduje się na stronie CMKP (Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego) wraz z opisanymi warunkami do uzyskania tytułu specjalisty w ww dziedzinie.
Warunki jakie powinna spełnić osoba, która zamierza rozpocząć specjalizację w dziedzinie neurologopedii:
5 aktualizacja wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337).
Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, a w przypadku organizacji i przeprowadzania tegorocznych egzaminów z Centralną Komisją Egzaminacyjną, przygotowało szereg wytycznych przeciwepidemicznych.