Publikacje:

foldery do pobrania

 
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
Milena Stasiak
Wykaz standaryzowanych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie logopedycznej.
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
Anna Paluch
Afazja u dwulatka? u trzylatka?
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

Czy mogę używać krtań elektroniczną

Pytanie:

Mam usuniętą krtań iwęzły chłonne. Mam wszczepiony rozrusznik serca dwujamowy DDD. Czy mogę używać krtań elektroniczną?. Do tej pory używałem telefon komórkowy po przeciwnej stronie rozrusznika.Zaglądam równiesz do internetu i żadnych zmian z rozrusznikiem nie przyuważyłem. Józef Ślenzak


Odpowiedź:

Pytanie, które Pan zadaje dotyczy raczej kwestii technicznych, a nie typowo logopedycznych. Postaram sie jednak w miarę możliwości odpowiedzieć.

Starego typu laryngofony ( sztuczna krtań, krtań elektroniczna ) działają na akumlatorki wielokrotnego ładowania. Te raczej nie są niebezpieczne i przy rozruszniku serca można ich używać. Natomiast nowoczesne modele laryngofonów mają elektroniczne przetworniki drgań, które wytwarzają pole elektromagnetyczne. Posiadają oczywiście odpowiednie zabezpieczenia. Jednakże uważam, że należałoby upewnić się bezpośrednio u producenta czy nie kolidują one z rozrusznikiem serca.

Nasuwa mi się jeszcze taka myśl przy pytaniu o laryngofon - czy ma Pan świadomość innych możliwości porozumiewania się mową po laryngektomii ?
Oprócz krtani elektronicznej jest możliwość wyuczenia pod kierunkiem logopedy tzw. głosu przełykowego. Ćwiczenia żmudne i długotrwałe, ale dające efekt.
Zachęcam również do zapoznania się z ewentualnością implantacji protezki głosowej (przełykowo-tchawiczej). Jest to zabieg szybki i nieskomplikowany.
Nie bez znaczenia jest również fakt, iż najczęsciej jest w całości refundowany przez NFZ (np. w Świętokrzyskim Centrum Onkologii ).

Beata Deredas

 
Reklama:

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.