Publikacje:

foldery do pobrania

 
Natalia Kania-Majzel
Rola wiedzy z zakresu nauk biologiczno-medycznych w pracy nauczyciela logopedy
Szymon Rozmus, Małgorzata Karakuszka-Baran
Terapeutyczna moc zajęć grupowych dla osób z afazją
Jolanta Panasiuk
Logopedia dziś - wczoraj - jutro
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

Publikacje

To miejsce do wymiany doświadczeń zawodowych, dzielenia się swoimi pomysłami oraz wątpliwościami, które pojawiają się w zawiłościach terapii. Zachęcamy też do przesyłania publikacji o charakterze popularyzatorskim.

Polski Zwiazek Logopedów nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w przesyłanych do portalu publikacjach. Odpowiedzialność za ew. naruszenie jakichkolwiek praw, w tym praw autorskich, oraz za zawarte w materiałach treści ponoszą wyłącznie osoby przesyłające materiały. Redakcja Portalu nie ingeruje w treści merytoryczne, zastrzega sobie jednak prawo decydowania, czy artykuł będzie dostępny dla wszystkich internautów, czy tylko dla zarejestrowanych logopedów.

Publikacje prosimy wysyłać na adres: administrator@logopeda.org.pl.

 
autor: Marzena Mieszkowicz
Zawód i zakres działań logopedy.

Zawód logopedy jest znany od wielu lat, ale od niedawna został wpisany do Klasyfikacji Zawodów i Specjalności. Stało się to dzięki staraniom Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Mowy działającego w Lublinie. Jest to ważny wpis, ale nie wynika z niego, że zawód logopedy jest zawodem prawnie chronionym, bowiem nadal brak ustawy o zawodzie logopedy i izbach logopedycznych oraz odpowiednich rozporządzeń wykonawczych.

 
autor: Zenobia Bogdanowska
Rozwojowa niepłynność mówienia – powód do troski, nie do lęku

W rozwoju dziecka, w okresie kształtowania się mowy można zaobserwować pewne specyficzne trudności związane z opanowaniem przez nie systemu językowego. Jednym z takich zjawisk jest niepłynność w mówieniu, którą charakteryzuje: powtarzanie sylab i wyrazów, przeciąganie głosek, pauzy, powtórki, wtrącenia (Z.Tarkowski, 1997).

 
autor: Krzysztof Szamburski
Terapia w nerwicy jąkania.

Niniejszy artykuł poświęcony jest terapii jąkania przy różnym rozumieniu jego etiologii. Dlatego też rozważania zostaną rozpoczęte od przedstawienia dwóch głównych poglądów na temat mechanizmu powstawania tego zaburzenia mowy. W obydwu same objawy jąkania pełnią różną rolę. I na tej roli będzie koncentrowała się
moja uwaga. Natomiast znacznie mniej uwagi poświęcę samym objawom. Następnie przedstawię cele terapii w zależności od sposobu rozumienia natury objawów a na koniec spróbuję pokazać sposoby terapii, które wydają się efektywne przy traktowaniu jąkania jako nerwicy.

 
autor: dr Krzysztof Szamburski
Niepłynność mówienia jako zaburzenie komunikacji.

  dr Krzysztof SzamburskiNiepłynność mówienia jako zaburzenie komunikacjiIstnieją różne rodzaje niepłynności mówienia i można je rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Niektóre przejawy braku płynności uznaje się za (...)

 
autor: Krzysztof Szamburski
Jąkanie, przyczyna czy skutek zaburzeń emocjonalnych - konsekwencje dla terapii.

Opracowanie opisuje etiologię jąkania oraz cele terapeutyczne, jakie stoją przed pacjentem i logopedą.

 
autor: Joanna Grabowska - Okraska
22 października - Światowy Dzień Osób Jąkających się.

22 października obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania (ISAD).  Jąkanie jest jedną z najczęściej występujących wad mowy i pomimo wielu badań nad tym zaburzeniem, jego etiologia nie jest jeszcze do końca wyjaśniona. Szacuje się, że około 1% społeczeństwa (w tym ok. 5% dzieci) jąka się.

 
autor: Paweł Walewski
Seplenienie, jakanie, reranie. Polacy potrzebują logopedów.

Nad rynkiem logopedii w Polsce nikt nie sprawuje kontroli merytorycznej, choć specjalistów w tej dziedzinie jest ok. 3 tys. i stale przybywa. Polski Związek Logopedów doprowadził co prawda do wydłużenia studiów podyplomowych, ale nie udało się przygotować ustawy, która dawałaby środowisku szansę na pozbycie się niewiarygodnych pseudoekspertów. Tymczasem wiele uczelni, w których nie ma doświadczonych specjalistów, otwiera prywatne kierunki logopedyczne, na które przyjmowani są kandydaci nawet z wadami wymowy.

 
autor: Grażyna Wiśniewska
Trudno być dyspraktykiem…

  O tym kim jest dyspraktyk i z jakimi trudnościami się boryka zaczęto szerzej mówić w Polsce dzięki Fundacji „Szkoła Niezwykła", która (...)

 
autor: Anna Paluch
Ogólne informacje dla rodziców dzieci z problemami z mową.

Mowa dziecka jest funkcją bardzo widoczną, łatwiej rodzicom i wychowawcom dostrzec nieprawidłowości w rozwoju mowy, niż na przykład w rozwoju myślenia lub pamięci. Rozwój mowy (...)

 
autor: Aneta Nott-Bower
Rozważne planowanie, świadome wybory, konsekwencja, monitoring i elastyczność - niezbędne elementy skutecznego dwujęzycznego wychowania.

Rozważne planowanie Dwujęzyczność i wielojęzyczność to zjawiska niezwykle powszechne na świecie. Szacuje się, że ponad połowa ludzkości to osoby dwu- lub wielojęzyczne. W społecznościach wielojęzycznych, gdzie (...)

 
autor: Jacek Witczak
Jąkający są jak rodzina.

- Czasami potrzeba chwili cierpliwości, dosłownie dziesięciu sekund, żeby jąkającej się osobie dać szansę wypowiedzenia się i jej nie zdeprymować. Nastawienie, wyrozumiałość, akceptacja społeczeństwa wobec (...)

 
autor: Róża Sobocińska
O zaletach grupowej terapii osób jąkających się na turnusach rehabilitacyjnych.

Od kilkudziesięciu lat organizowane są turnusy terapii jąkania, na których specjaliści-terapeuci pomagają osobom jąkającym się w radzeniu sobie z zająknięciem (zacięciem się, czy blokiem). Uczą, wskazują  w jaki sposób rozpocząć wypowiedź i jak opanować silne zająknięcie, jak nie trwać w tym zatrzymaniu, zająknięciu, zablokowaniu się. Na turnusach rehabilitacyjnych terapia odbywa się w grupach wiekowych, tzn. są grupy małych dzieci (od 5 – 8 r.ż) wraz z rodzicami, grupy młodzieży, grupy dorosłych.

 

 

 

Reklama:

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.