Publikacje:

foldery do pobrania

 
Jolanta Panasiuk
Logopedia dziś - wczoraj - jutro
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
Milena Stasiak
Wykaz standaryzowanych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie logopedycznej.
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2023-12-06
autor artykułu: Milena Stasiak
2023.11.28. Wniosek o wniesienie poprawek do projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych

WNIOSEK O WNIESIENIE POPRAWEK
DO OBYWATELSKIEGO PROJEKTU USTAWY O WYNAGRODZENIACH
W PLACÓWKACH MEDYCZNYCH


29 listopada 2023 roku w Sejmie Rzeczypospolitej miało miejsce pierwsze czytanie  projektu ustawy  o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Porozumienie Środowisk Logopedycznych (PZL, PTL, OPŚA, Protest Logopedów) po konsultacji  i zaopiniowaniu  treści  wniosku o wniesienie poprawek do ww. projektu ustawy przez:

- zespół prawników,

- zespół kooordynujący prace nad projektem ustawy o zawodzie logopedy,

- grupę merytoryczną ds. logopedów zatrudnionych w placówkach medycznych

przygotowało wniosek o wniesienie poprawki, który został skierowany do Posłów na Sejm Rzeczypospolitej - członków Komisji Zdrowia oraz Komisji Finansów Publicznych.

Poprawka dotyczy wymienienia w znowelizowanej ustawie  logopedów z nazwy, analogicznie jak zapisano nazwy przedstawicieli innych profesji, np. fizjoterapeutów czy psychologów. Celem wniesienia poprawki  jest uniknięcie w przyszłości niejednoznacznych interpretacji przepisów przez pracodawców.

 

UZASADNIENIE DECYZJI O WNIESIENIU WNIOSKU O POPRAWKĘ

W trakcie procedowania ustawy o niektórych zawodach medycznych wąska grupa logopedów zatrudnionych w placówkach medycznych deklarowała sprzeciw wobec wyłączenia logopedów z "ustawy medycznej" wskazując jako ewentualny skutek i główny argument - zagrożenie zmniejszeniem wynagrodzeń  dla logopedów pracujących w placówkach medycznych. (Ustawa o niektórych zawodach medycznych została przyjęta we wrześniu 2023 roku  i pomimo obaw dotychczas nie spowodowała niekorzystnych dla logopedów zmian wynagrodzeń.)

Polski Związek Logopedów wypełniając swoje zadania statutowe oraz współpracując w Porozumieniu Środowisk Logopedycznych monitoruje zmiany w aktach prawnych dotyczące warunków pracy i wynagrodzenia wszystkich logopedów, niezależnie od miejsca zatrudnienia.

W 2022 roku miały miejsce podwyżki w resorcie zdrowia, które jednak nie zadowoliły przedstawicieli wszystkich zawodów funkcjonujących w placówkach medycznych. Ogólnopolski Związek Zawodowy  Pielęgniarek i Położnych wniósł projekt nowelizacji regulacji prawnych wynagrodzeń, które obecny Sejm poddał procedowaniu.

29 listopada br. w trakcie pierwszego czytania projektu  "ustawy o wynagrodzeniach" większość posłów, z różnych ugrupowań politycznych, pozytywnie opiniowała inicjatywę obywatelską i treść nowelizacji ustawy, przywołując między innym takie argumenty:

  • konieczność wprowadzenia mechanizmów regulujących odpowiednie gratyfikowanie podnoszenia kwalifikacji;
  • konieczność zmiany obecnego dyskryminującego i nieproporcjonalnego dla różnych grup rozwiązania (patrz załącznik: Tabela "współczynniki pracy" do obecnie obowiązującej "ustawy o wynagrodzeniach" - link ).


W trosce o zabezpieczenie przyszłych  godnych wynagrodzeń dla ogółu  logopedów w placówkach medycznych we współpracy z prawnikami, którym dziękujemy za opinię i opracowanie  projektu wniosku, przygotowaliśmy i  złożyliśmy załączone pisma w Sejmie Rzeczypospolitej.

Będziemy relacjonować  przebieg legislacji projektu ustawy o wynagrodzeniach oraz informujemy, że jednocześnie prowadzimy rozmowy o sposobie procedowania przyszłej ustawy o zawodzie logopedy, która, mamy nadzieję, zabezpieczy uprawnienia logopedów.


Przewodnicząca PZL
Milena Stasiak

załączniki:
Wnioski skierowane do Komisji Zdrowia i Komisji Finansów Publicznych:
2023.12.05. wniosek do sejmowej Komisji Finansów Publicznych ws. nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach
2023.11.28. wniosek do sejmowej Komisji Zdrowia ws. nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach


 
 
 
przejdź do:  
Reklama:

EDL '2024 plakat maxi

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.