Internetowa poradnia
Rozwojowi mowy dziecka towarzyszy zwykle troska, a nierzadko niepokój,
ze strony rodziców. Trudno jest, bowiem przecenić znaczenie prawidłowego rozwoju mowy, która jest jednym z ważnych wskaźników rozwoju intelektualnego. Mowa jest dla dziecka sposobem komunikowania się
z otoczeniem, poprzez mowę uczy się ono pojmowania świata i gromadzi doświadczenia.
Rodzice, bacznie obserwujący rozwój mowy swoich pociech, zadają nam, logopedom, szereg pytań. Aby rozwiać przynajmniej niektóre wątpliwości, postanowiliśmy stworzyć listę często powtarzających się takich pytań.
Nie ogarniemy w ten sposób złożoności problematyki, jaką jest mowa,
ale spróbujemy w prosty sposób przedstawić niektóre zagadnienia z nią związane. W tej sekcji odpowiedzi na niektóre swoje wątpliwości znajdą nie tylko rodzice, ale wszyscy zaniepokojeni problemami z mową.
Prosimy jednak pamiętać:
- nikt nie znajdzie tu diagnozy, czy lekarstwa,
- każde zaburzenie wymaga szczegółowej diagnozy podczas wizyty u logopedy - podkreślmy, wyłącznie logopedy,
- należy unikać pochopnych rad koleżanki, lekarza itd.,
- rozwój mowy ocenić może wyłącznie specjalista przygotowany do tego profesjonalnie.
Moje dziecko (5-latek) otrzymało opinię poradni, w której jest określone, że wymaga ono zajęć z logopedą, pedagogiem i psychologiem. Opinię złożyłam Dyrektorowi przedszkola, lecz usłyszałam, że nie ma środków pieniężnych, aby takie zajęcia zorganizować (poprosiłam tylko o logopedę).
Czy ktoś może polecić jakiś dobry program do obsługi gabinetu logopedycznego? Chodzi mi o produkt, w którym zbierałoby się dane o pacjentach, ewidencjowało dokumentacje, drukowało kwestionariusze, planowało terapię itp.
Czy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej kl.I-III może na zajęciach szkolnych nagrywać wady wymowy uczniów? Nauczyciel nie jest logopedą.
Mam 17 lat i za dwa lata maturę - boję się, że nie zaliczę egzaminu ustnego, bo gdy się czymś stresuję lub mam dużo do powiedzenia, mówię w bardzo szybkim tempie, niezrozumiale, czasem się zacinam, przekręcam, wymawiam sylaby, których wcale nie chcę mówić, mam także problemy z wypowiedzeniem niektórych słów, takich jak np."dietetyka".
Moja córka za 3 miesiące skończy 2 lata. Jednak brak u niej postępów w nauce mówienia. Mama, tata mówi tylko gdy ją się o to poprosi, nigdy nie używa ich sama. Posługuje się jedynie słowami daj, tak, nie i kilkoma dzwiękonaśladowczymi typu hau, koko itp.
Moje dziecko 4-letnie zamiast 'w' wymawia 'd'. Czy to samo minie, czy powinnam rozpocząć terapię logopedyczną?
Mam usuniętą krtań i węzły chłonne. Mam wszczepiony rozrusznik serca dwujamowy DDD. Czy mogę używać krtań elektroniczną? Do tej pory używałem telefon komórkowy po przeciwnej stronie rozrusznika.
Witam, mam syna 8 letniego, który bardzo zmiękcza głoski dwuznaków. Jakie ćwiczenia powinnam z nim wykonywać? Czy ćwiczenie wymowy samych wyrazów z dwuznakami przyniesie efekty?
Witam,
mój syn ma 3,5 roku i jakieś pół roku temu zaczął dopiero mówić, ale mówi dość nie wyraźnie i mało. Od urodzenia dziecko mieszka we Włoszech, w domu mówi sie po polsku, ale ma sporo styczności z językiem włoskim, jego siostra mówi często w domu po włosku.