data publikacji: 2024-04-06
autor artykułu: Milena Stasiak
2024.04.04. POZNAŃ - projekt: „Przygotowanie kompleksowego wsparcia poradni psychologiczno-pedagogicznych"
4 kwietnia 2024 roku odbyło się w Poznaniu spotkanie dotyczące projektu: „Przygotowanie kompleksowego wsparcia poradni psychologiczno-pedagogicznych" współorganizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Projekt ma na celu wypracowanie biopsychospołecznego modelu poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego.
Bieżące informacje na temat projektu dostępne są na stronie: https://fersdlaporadni.sgh.waw.pl. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z aktualnościami!
W agendzie spotkania ujęto referaty merytoryczne oraz interesujące panele dyskusyjne, w których uczestniczyli:
- Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej:
- Podsekretarz stanu MEN, wiceminister Izabela Ziętka,
- Dyrektor Departamentu Edukacji Włączającej, Elżbieta Neroj,
- Naczelnik Wydziału Wsparcia Edukacyjno- Specjalistycznego, Jan Kosiński-Gortych,
- Eksperci zaangażowani w prace nad projektem:
- dr hab., prof. UAM Beata Jachimczak,
- dr hab. Magdalena Olempska-Wysocka, która od lipca 2024 r. współpracuje także z Polskim Związkiem Logopedów w przygotowaniu projektu ustawy o zawodzie logopedy w grupie merytorycznej ds. logopedów zatrudnionych w resorcie edukacji,
- dr hab. prof. SGH, Monika Raulinajtys-Grzybek,
- Kurator Oświaty w Poznaniu, Igor Bykowski,
- Reprezentantka Związku Zawodowego Rada Poradnictwa, Małgorzata Śliwińska,
- Przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznych, którzy brali udział w działaniach pilotażowych, dotyczących nowych rozwiązań w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, oceny funkcjonalnej oraz wsparcia międzysektorowego oraz reprezentanci organów prowadzących.
Na zaproszenie Departamentu Edukacji Włączającej MEN w spotkaniu zorganizowanym w Poznaniu ponadto wzięły udział przewodnicząca PZL, Milena Stasiak oraz przewodnicząca Oddziału Wielkopolskiego PZL, członkini Komisji ZG PZL ds. Oświaty- Grażyna Wiśniewska.
W pozostałych regionach PZL: w spotkaniu w Krakowie uczestniczyła członkini Zarządu Oddziału Małopolskiego - Barbara Bieniasz (26-27.03.2024) oraz planowany jest udział przewodniczącej Oddziału Dolnośląskiego PZL Dagmary Szewczyk-Hajncz w spotkaniu we Wrocławiu (18-19.04.2024). W późniejszym terminie zostanie zorganizowane spotkanie podsumowujące projekt w Warszawie, w którym oprócz przewodniczącej PZL uczestniczyć będzie przewodnicząca Oddziału Mazowieckiego PZL.
Polski Związek Logopedów przedstawi MEN wnioski i uwagi na temat wdrażania projektu i oczekiwanej roli logopedów w projektowanym systemie, który obejmie także pomoc logopedyczną.
Zapraszamy osoby zainteresowane projektem do nadsyłania opinii i uwag na adres zg.przew.pzl@logopeda.org.pl.
Przewodnicząca PZL
Milena Stasiak