Publikacje:

foldery do pobrania

 
Jolanta Panasiuk
Logopedia dziś - wczoraj - jutro
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
Milena Stasiak
Wykaz standaryzowanych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie logopedycznej.
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2011-07-19
autor artykułu: Kamila Dobosiewicz - Olechowska
Spotkanie z przedstawicielami NFZ

14 lipca w Warszawie, w centrali NFZ odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiego Związku Logopedów  z pracownikami NFZ . PZL reprezentowały Przewodnicząca Anna Żebryk-Stopa i Kamila Dobosiewicz-Olechowska- Komisja Zdrowia. Ze strony NFZ w dyskusji uczestniczyła p. Bożena Barcikowska-Puzio. p. Jerzy Figat i p. Dorota Mańkowska. Omawiano problemy związane z funkcjonowaniem poradni logopedycznych  świadczących porady w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Wyjaśniona została kwestia pomyłkowego włączenia procedur czysto zabiegowych w zakres świadczeń logopedycznych. Po zmianie rozporządzenia Prezesa NFZ z dnia 5 lipca 2011r. porady logopedyczne świadczone w poradni nadal mają wartość 4 punktów, natomiast wizyty domowe 7,5 pkt.


Dyskutowano również o możliwości  zmiany warunków wymaganych przez NFZ  w procesie kontraktowania świadczeń w zakresie logopedii, dotyczących m.in.  zatrudnianego personelu, wyposażenia gabinetu logopedycznego. Ww. warunki określa rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W związku z tym  postulaty zmian należy zgłaszać do Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.


Kolejnym poruszanym przez nas zagadnieniem była lista procedur logopedycznych możliwych do rozliczenia od 1 lipca 2011 roku. W związku ze zmianami w systemie oświaty i obowiązku terapii dysleksji spoczywającym na placówkach oświatowych, zdecydowano o wyłączeniu procedury 93.71 (terapia dysleksji) z procedur refundowanych przez NFZ. Istnieje możliwość rozszerzenia listy pozostałych czterech procedur, ale niezbędna jest merytoryczna pomoc samych logopedów.


Obecnie w ramach porady logopedycznej - seansu ćwiczeń trwającego 30 minut - można rozliczać jedną najistotniejszą procedurę i jej kod musi być wpisany po każdej wizycie do prowadzonej dokumentacji obok kodu rozpoznania wg ICD-10.


Wyjaśniono również problem rozliczania tzw. świadczenia kompleksowego (dawniej porada kompleksowa). Zgodnie z obowiązującą ustawą o świadczeniach gwarantowanych nie możemy rozliczać tego świadczenia w poradni logopedycznej, gdyż nie mamy prawa wystawiać skierowań na badania czy do innych poradni specjalistycznych.


W związku z pewnymi nieścisłościami, jakie znalazły się w rozporządzeniu ministra zdrowia o świadczeniach gwarantowanych, dotyczącymi procedur dobierania aparatów słuchowych oraz wyposażenia gabinetu do rehabilitacji słuchu i mowy, ustalono, że przedstawimy merytorycznie opracowane propozycje niezbędnego wyposażenia i pomocy logopedycznych faktycznie wykorzystywanych w tego rodzaju terapii.


Ogromna rozbieżność cen za punkt w poradni logopedycznej ( od 6 zł do 9,20 zł) na terenie kraju wynika z polityki finansowej prowadzonej przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Cena za punkt nie jest ustalana centralnie, ale istnieje możliwość negocjacji w oddziałach wojewódzkich NFZ.


Z zainteresowaniem przyjęta została nasza propozycja współpracy i doradztwa w kwestiach merytorycznych, zarówno na poziomie centralnym, jak i poszczególnych oddziałów NFZ.


Należy podkreślić, że było to pierwsze spotkanie przedstawicieli PZL z pracownikami Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki konkretnej i merytorycznej dyskusji udało nam się uzyskać cenne wskazówki do dalszych działań.
Prosimy Państwa o głosy i propozycje zmian w sprawie warunków wymaganych w konkursie ofert na realizację świadczeń w zakresie logopedii oraz wyposażenia specjalistycznego gabinetu, w którym prowadzona jest rehabilitacja słuchu i mowy.

 
 
przejdź do:  
Reklama:

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.