Publikacje:

foldery do pobrania

 
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
Anna Paluch
Afazja u dwulatka? u trzylatka?
Milena Stasiak
Standard gabinetu logopedycznego.
Ewa Małachowska
Przykładowe metody pracy z dziećmi do prowadzenia w domu
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2013-04-30
autor artykułu: Joanna Grabowska-Okraska
maj - Europejskim Miesiącem Mózgu

Rusza Europejski Miesiąc Mózgu (brainmonth), który będzie okazją do zaprezentowania wyników europejskich badań i innowacyjności w dziedzinie neurologii, nauk kognitywnych i dziedzin pokrewnych podczas ponad pięćdziesięciu różnych, zorganizowanych z tej okazji wydarzeń.

Celem tej organizowanej w maju inicjatywy jest zaprezentowanie osiągnięć w badaniach nad mózgiem, jak również wezwanie do bardziej zdecydowanych wysiłków w walce z chorobami neurologicznymi.

Organizatorzy chcą również pokazać, w jaki sposób badanie ludzkiego mózgu może zrewolucjonizować informatykę. Miesiąc mózgu zbiega się w czasie z rozpoczęciem nowych, ambitnych projektów w zakresie badań nad tym organem w Unii Europejskiej (modelowa inicjatywa w dziedzinie FET: Human Brain Project - IP/13/54 i MEMO/13/36) oraz w USA (projekt BRAIN).

Máire Geoghegan-Quinn, komisarz do spraw badań, innowacji i nauki, powiedziała: - Wielu Europejczyków w ciągu swojego życia może zapaść na choroby lub zaburzenia związane z mózgiem. Leczenie osób, które już cierpią z powodu chorób lub zaburzeń, każdej minuty kosztuje 1,5 mln euro; to obciążenie naszych systemów opieki zdrowotnej najprawdopodobniej wzrośnie, ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje. Badania nad ludzkim mózgiem mogłyby dopomóc w ulżeniu milionom cierpiących pacjentów oraz ich opiekunów. Poznanie tajników funkcjonowania ludzkiego mózgu mogłoby również otworzyć nowe horyzonty dla usług i produktów naszej gospodarki.

Około 165 mln Europejczyków prawdopodobnie doświadczy problemów związanych z działaniem tego najważniejszego ośrodka umysłowego. Społeczeństwo starzeje się, coraz więcej osób zapada na chorobę Alzheimera lub inne zaburzenia neurodegeneratywne i psychiczne związane z zaawansowanym wiekiem. Oznacza to, że koszty opieki zdrowotnej prawdopodobnie znacznie wzrosną.

Dlatego też coraz pilniejsze staje się opracowanie skuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom neurologicznym i leczenia ich. Poznanie, w jaki sposób funkcjonuje nasz mózg, jest ważne również ze względu na konieczność utrzymania wiodącej roli Europejskiej gospodarki w sektorze nowych technologii i usług informatycznych.

Podczas „Europejskiego Miesiąca Mózgu" podkreślona zostanie fundamentalna rola badań nad ludzkim mózgiem i opieki zdrowotnej dla naszej gospodarki i społeczeństwa. Ponadto zaprezentowane zostaną osiągnięcia UE w badaniach nad mózgiem, odbędzie się debata na temat przyszłości polityki badań naukowych oraz przedyskutowany zostanie sposób podziału środków pomiędzy państwami i w nich samych. Kolejnym celem inicjatywy będzie obalenie tabu narosłego wokół zdrowia psychicznego.

Komisja Europejska właśnie przekazała około 150 mln euro na 20 nowych międzynarodowych projektów w zakresie badań nad ludzkim mózgiem.

- Leczenie osób, które cierpią z powodu chorób lub zaburzeń tego organu, każdej minuty kosztuje 1,5 mln euro - przypomina Máire Geoghegan-Quinn, komisarz do spraw badań, innowacji i nauki.

http://ec.europa.eu/polska/news/130430_brain_pl.htm

http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/KE-maj-Europejskim-Miesiacem-Mozgu,130162,8.html

 
 
 
przejdź do:  
Reklama:

 

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.