Publikacje:

foldery do pobrania

 
Jolanta Panasiuk
Logopedia dziś - wczoraj - jutro
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
Milena Stasiak
Wykaz standaryzowanych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie logopedycznej.
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2014-03-11
autor artykułu: Joanna Grabowska-Okraska
Poprawka do Ustawy o systemie oświaty dot. zatrudniania asystentów

13 marca 2014 r. sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła do dyskusji poprawkę do ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którą w szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej "może być zatrudniony asystent nauczyciela, do którego zadań należy wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub zajęcia świetlicowe, lub wspieranie osoby, o której mowa w ust. 1 a (ustawy o systemie oświaty)".

http://www.glos.pl/node/11322

 

Polski Zwiazek Logopedów wyslał pismo w tej sprawie do posłów sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz posłów sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej obradujących nad tym właśnie poselskim projektem ustawy o zmianie Ustawy o systemie oświaty:

2014.03.12. stanowisko PZL w spr.projektu ustawy o zmianie ustawy o syst. oświaty.pdf [394.6Kb]


Chodzi o przedstawiony przez posłów PO  i w całej rozciągłości popierany przez MEN projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym w szkołach pojawiłyby się osoby wspierające nauczycieli zatrudnione jednak nie na podstawie Karty Nauczyciela, lecz w oparciu o przepisy Kodeksu Pracy. Przeciwko projektowi zaprotestował również ZNP argumentując, iż taki przepis może oznaczać degradację dla m.in. pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów, doradców zawodowych, nauczycieli bibliotekarzy i nauczycieli świetlic:

http://www.samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/135445/Kodeks--nie-karta--W-szkolach--moga-pojawic-sie-asystenci-nauczycieli

 

"Według ZNP, to zdecydowanie za mało. - Jesteśmy rozczarowani. Przy tej okazji wyszły prawdziwe intencje autorów projektu. Wprowadzacie do szkół drugą kategorię pracowników zatrudnianych na podstawie Kodeksu Pracy, którzy będą wykonywali zadania nauczycieli, ale będą pracować w oparciu o przepisy KP - mówił Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP. Przytoczył też z prasy wypowiedzi samorządowców, ktorzy zapowiedzieli, iż dzięki nowym przepisom będą mogli zwalniać nauczycieli "karcianych" i zatrudniać w ich miejsce "kodeksowych".

- Czy ten cały pomysł w ogóle podniesie poziom nauczania? Bo nie wiadomo, po co ci asystenci w szkole się znajdą - zastanawiał się Dariusz Piontkowski (PiS).

Marzena Wróbel (SP) pytała, czy możliwa będzie sytuacja, w której w klasach I-III uczyć będzie tylko 1 nauczyciel, pod którego nadzorem pozostanie kilkoro asystentów do prowadzenia codziennych zajęć z dziećmi (w miejsce obecnych nauczycieli). Nie uzyskała na to pytanie odpowiedzi.

Domicela Kopaczewska przekonywała jedynie, że - jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy - asystent nie będzie mógł zastąpić nauczyciela. - Obawy, że zastąpi on nauczyciela, pedagoga, psychologa lub logopedę są bezpodstawne - przekonywała. - W Dzienniku Ustaw opublikowane zostanie jednak nie uzasadnienie, lecz suchy przepis - podsumowała Krystyna Łybacka (SLD)."

Podobne jest też stanowisko NSZZ Solidarność:

http://www.solidarnosc.org.pl/oswiata/index.php/aktualnoci/1909-komunikat-perzydium-z-dnia-06032014r.html

 

 

 
 
 
przejdź do:  
Reklama:

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.