Publikacje:

foldery do pobrania

 
Jolanta Panasiuk
Logopedia dziś - wczoraj - jutro
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
Milena Stasiak
Wykaz standaryzowanych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie logopedycznej.
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2014-03-21
autor artykułu: źródło: http://www.glos.pl
2014.03.21. Sejm RP uchwalił poprawkę wprowadzającą asystentów do szkół

 

Asystent "przyklepany" w Sejmie

Szkoły podstawowe będą mogły zatrudniać asystentów nauczycieli pracujących w oparciu o Kodeks Pracy, którym ma przysługiwać prawo do wykonywania czynności nauczycielski - tak 21 marca 2014 r. postanowił Sejm przyjmując kontrowersyjny projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Za projektem głosowało 434 posłów (głównie PO i PSL), a przeciw - 192 parlamentarzystów (PiS, TR, SLD i SP). Sześciu posłów wstrzymało się od głosu.

O tym, jak w sprawie asystentów głosowali poszczególni posłowie można się przekonać TUTAJ.

Chodzi o przedstawiony przez posłów Platformy Obywatelskiej i popierany przez MEN - projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym w szkołach pojawiłyby się osoby wspierające nauczycieli zatrudnione jednak nie na podstawie Karty Nauczyciela, lecz Kodeku Pracy. Przeciwko projektowi zaprotestował ZNP argumentując, iż taki przepis może oznaczać degradację dla m.in. pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów, doradców zawodowych, nauczycieli bibliotekarzy i nauczycieli świetlic. Protest podobny wystosował też Polski Związek Logopedów
(2014.03.12. stanowisko PZL w spr.projektu ustawy o zmianie ustawy o syst. oświaty.pdf [394.6Kb]).

Potem posłowie zmienili swoją propozycję. Ostatecznie w projekcie znalazł się przepis mówiący o tym, że w szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej "może być zatrudniony asystent nauczyciela, do którego zadań należy wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub zajęcia świetlicowe, lub wspieranie osoby, o której mowa w ust. 1 a (ustawy o systemie oświaty - przyp.red.)". I dalej: "Asystent nauczyciela wykonuje zadania pod kierunkiem nauczyciela prowadzącego zajęcia lub osoby, o której mowa w ust. 1a".

ZNP przekonywał posłów do wprowadzenia do projektu zmian, które spowodują, iż asystenci nie będą mogli zastępować nauczycieli w czasie ich pracy z dziećmi. Koalicja PO-PSL jednak nie chciała się na to zgodzić. Oznacza to, że asystent nauczyciela, zatrudniony na podstawie Kodeksu Pracy, posiadający wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz posiadający przygotowanie pedagogiczne, będzie mógł, wbrew temu, co projektodawcy sugerowali w uzasadnieniu do projektu ustawy, wykonywać wszelkie zadania powierzone mu przez nauczyciela prowadzącego zajęcia (i pod jego kierownictwem). Nie ma zatem przeszkód, by były to zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze, wychowawcze lub inne wynikające z zadań statutowych szkoły.

Istnieje jeszcze mozliwość poprawienia przepisów podczas prac w Senacie, który będzie procedował nad projektem zapewne w czasie posiedzenia w dniach 9-10 kwietnia br.

ZNP  zachęca swoich członków, a także całe środowisko  oświatowe, do aktywnego udziału we wznowionej Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej „Dość tego".

źródło: http://www.glos.pl/node/11368

 
 
 
przejdź do:  
Reklama:

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.