Publikacje:

foldery do pobrania

 
Jolanta Panasiuk
Logopedia dziś - wczoraj - jutro
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
Milena Stasiak
Wykaz standaryzowanych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie logopedycznej.
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2014-04-12
autor artykułu: Justyna Pacura-Syrocka
GŁOS - NARZĘDZIE, KOMUNIKACJA, TERAPIA - sprawozdanie z konferencji 10 kwietnia 2014 r.

10 kwietnia 2014 roku w Warszawie, Pedagogium WSNS oraz Polski Związek Logopedów zorganizowali Międzynarodową Konferencję z okazji Światowego Dnia Głosu pod hasłem: „Głos-Narzędzie, Komunikacja, Terapia”.

Dzięki przychylności Starostwa Powiatowego w Toruniu przedstawiciele logopedów naszego lokalnego środowiska również mogli w niej uczestniczyć. Spotkanie to było dla logopedów specjalistów niezwykle ważne, ponieważ bardzo liczną grupę wśród naszych pacjentów stanowią osoby z zaburzeniami głosu, które wymagają naszej pomocy i interwencji.

Podczas konferencji dokonano syntezy stanu wiedzy o roli głosu jako narzędzia komunikacji językowej. Niezwykle istotne dla każdego logopedy było wzbogacenie zasobu informacji naukowych w zakresie teoretycznych i praktycznych aspektów zaburzeń głosu oraz diagnozy i terapii foniatryczno-logopedycznej. Oczywiście na takim spotkaniu nie mogło zabraknąć dyskusji o profilaktyce zaburzeń w posługiwaniu się głosem wśród takich grup zawodowych jak nauczyciele, aktorzy, śpiewacy, ale też coraz częściej pojawiających się przypadkach z grup wydawałoby się niezwiązanych z pracą głosem. Mieliśmy okazję ocenić i dokonać analizy szans i korzyści wynikających z prowadzenia profilaktyki w zaburzeniach głosowych.

Konferencję otworzył Rektor Pedagogium JM prof. nazw. dr hab. Marek Konopczyński oraz Przewodnicząca PZL Pani Ewa Małachowska.

Następnie głos zajęła Pani prof. dr hab. n. med. Pani Ewa Niebudek-Bogusz – specjalista otolaryngologii i foniatrii. W sposób przystępny przybliżyła rodzaje zaburzeń głosu, ich przyczyny i sposoby rehabilitacji. W podobnym kręgu tematycznym z położeniem nacisku na rehabilitację było wystąpienie przygotowane przez dr n. med. Panią Annę Sinkiewicz – specjalistę w dziedzinie rehabilitacji osób po operacji całkowitego usunięcia krtani, a zrelacjonowane przez Panią dr Agnieszkę Garstecką. Wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy nagrania będące zapisem i świadectwem tego, jak ważna i jak skuteczna może okazać się terapia głosu. Pan prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk, Kierownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przybliżył nam obraz komunikacji występujący w spektrum zaburzeń autystycznych i Zespole Aspergera. Również w sferze  zagadnień medycznych było wystąpienie gościa z Ukrainy, Pani prof. dr hab. Eleny Chuprikovej – eksperta
w dziedzinie neurofizjologii klinicznej, psychologii medycznej i psychoterapii.
Z nieukrywanym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu i obejrzeliśmy prezentację
o ukraińskiej modyfikacji  metody mikropolaryzacji w dziedzinie fizjoterapii i jej zastosowaniu w terapii zaburzeń o podłożu neurologicznym dzieci i młodzieży oraz w terapii głosu.


Na pewno na długo zapadnie w pamięć słuchaczom wystąpienie Pana prof. dr hab. Jerzego Bralczyka, kierownika Zakładu Retoryki Dziennikarskiej w Instytucie Dziennikarstwa UW, które rozbawiło do łez, ale przede wszystkim pokazało siłę oddziaływania głosem na odbiorcę w akcie komunikacji. Pan Profesor swoją prelekcją przypomniał rolę pauzy, intonacji i podkreślił miejsce i znaczenie komunikacji językowej w życiu człowieka. Wszyscy byli pod urokiem Pana Profesora, jak również pod wrażeniem jego niebywałego talentu krasomówczego.
Z pewnością też interesująca była rozmowa z prof. dr hab. Wojciechem Malajkatem, który zdradzał tajniki komunikacji w zawodzie aktora, ale także zauważał  mankamenty w wypowiedziach współczesnych młodych ludzi. Nie zabrakło też dyskusji o nowoczesnych narzędziach w diagnozie i terapii zaburzeń mowy, którą poprowadziła Pani Zenobia Bogdanowska, logopeda Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 z Olsztyna, współpracująca z Young Digital Planet.  

Zgodnie z programem konferencji wystąpienia prelegentów okazały się wyjątkowo atrakcyjne. Podobnie zresztą, jak wachlarz warsztatów przygotowanych przez organizatorów. Słuchacze mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez K. Winiarską „Technika pracy głosem”, D. Jawor-Przybyszewską „Głos a ruch”, D. Bierkowską „Technika
i wyrazistość mowy”, H. Owczarzak „ Rehabilitacja głosu”, J. Staszczyk „Głos
w komunikacji”.

Na podstawie materiałów z konferencji oraz przebytych warsztatów Oddział Kujawsko-Pomorski przygotował  szkolenie dla logopedów i nie tylko, pod hasłem: „Higiena i emisja głosu”. Warsztaty wraz z relacją z Międzynarodowej Konferencji odbędą się dnia 5 maja 2014 r. w Zespole Szkól Nr 24 w Toruniu, ul Ogrodowa 3/5. Rozpoczynamy o godz. 16.30.

oprac. sekretarz Oddziału Kujawsko-Pomorskiego PZL,
Justyna Pacura-Syrocka
(wciąż pod urokiem prelekcji prof. Bralczyka)

 
 
 
 
 
przejdź do:  
Reklama:

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.