Publikacje:

foldery do pobrania

 
Jolanta Panasiuk
Logopedia dziś - wczoraj - jutro
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
Milena Stasiak
Wykaz standaryzowanych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie logopedycznej.
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2010-05-07
autor artykułu: Hanna Muchewicz
DBDL 2010 w kujawsko-pomorskim

Europejski Dzień Logopedy i Dzień Bezpłatnych Diagnoz
Logopedycznych 2010 w kujawsko-pomorskim.


Istniejący od ponad dwudziestu lat Komitet Łącznikowy Logopedów Unii Europejskiej w 2004 roku zainicjował Europejski Dzień Logopedy i wyznaczył jego obchody na dzień 6 marca. Uznano za niezbędne podniesienie w ten sposób rangi zawodu terapeutów mowy czyli logopedów w całej Europie i zwrócenie publicznej uwagi na problemy w komunikowaniu się oraz ich wpływ na ludzkie zdrowie.
W dniu 6 marca, kiedy przypada Europejski Dzień Terapeuty Mowy/Logopedy Polski Związek Logopedów zorganizował Ogólnopolski Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej.
Tradycja tej akcji sięga już ośmiu lat. Adresowana jest ona zarówno do dzieci jaki i dorosłych. Nasze Koleżanki i Koledzy poświęcają w tym dniu swój prywatny czas oferując pomoc zarówno rodzicom niemowląt i noworodków pragnących zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka, jak i rodzicom dzieci starszych, u których wymowa budzi niepokój i troskę rodziców. Rozpowszechniając wiedzę logopedyczną i uświadamiają ludziom ważność wczesnego diagnozowania dla podjęcia terapii i tym samym zapobiegania ewentualnym skutkom zaistniałych zaburzeń. Neurologopedzi i surdologopedzi udzielali w tym dniu pomocy młodzieży i dorosłym, osobom jąkającym się, po udarach mózgu a także osobom po laryngektomii.
W tym roku do Akcji DBDL w województwie kujawsko-pomorskim przystąpiło 53 logopedów w 37 placówkach. Specjaliści przyjęli 249 pacjentów z czego aż 137 to dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Najczęstsze, zgłaszane przez rodziców problemy to: brak dostępu do logopedy oraz bagatelizowanie zaburzeń wymowy przez innych specjalistów. 
Dla wielu pacjentów był to pierwszy kontakt z logopedą, bo niestety dostępność do opieki logopedycznej w Polsce pozostawia jeszcze wiele do życzenia.
Patronat medialny nad Akcją DBDL objęły Telewizja Kablowa Toruń oraz portal internetowy „Co w Toruniu". Zapowiedzi ukazały się w audycjach radiowych Radia „Gra" i Radia „PiK", natomiast szersze informacje o DBDL 2010 ukazały się w takich gazetach naszego regionu jak: „Gazeta Pomorska" 
i „Nowości".


Serdecznie dziękuję logopedom oraz mediom za udział w tegorocznej Akcji - koordynator DBDL woj. kujawsko-pomorskiego - Hanna Muchewicz.

 
 
przejdź do:  
Reklama:

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.