Publikacje:

foldery do pobrania

 
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
Milena Stasiak
Wykaz standaryzowanych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie logopedycznej.
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
Anna Paluch
Afazja u dwulatka? u trzylatka?
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2021-10-27
autor artykułu: Marzena Nguyen
29 października - Światowy Dzień Udaru Mózgu

pobierz:
2021.10.29. Światowy Dzień Udaru Mózgu art. M.Nguyen.pdf [640.8Kb]

 

 

29 października to Światowy Dzień Udaru Mózgu,
który ustanowiony został w 2006 roku
przez Światową Organizację Udaru Mózgu (WSO - World Stroke Organization).

 

W Polsce udary zajmują trzecie miejsce pod względem ogólnej śmiertelności oraz stanowią pierwszą przyczynę trwałej niepełnosprawności wśród osób po 40. roku życia. Niestety, udary mózgu coraz częściej dotykają ludzi młodych. Eksperci z kampanii edukacyjnej #MłodziPoUdarze alarmują, że udar coraz częściej dotyka 20- i 30-latków.

Do udaru mózgu co roku dochodzi u prawie 90 tys. Polaków, spośród których 30 tys. umiera w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania, z kolei pacjenci, którzy przeżyli są często niepełnosprawni. M.in. po to, by im zapobiegać powstała kampania edukacyjna #MłodziPoUdarze, którą realizuje Stowarzyszenie Udarowcy - Liczy się Wsparcie.

 

Szybka pomoc i leczenie 4-krotnie zwiększa szanse na przeżycie.

Z danych, które przedstawiono w ramach kampanii wynika, że błyskawiczna pomoc i leczenie udaru mózgu w specjalistycznej placówce może 4-krotnie zwiększyć szanse pacjenta na przeżycie i zdrowe funkcjonowanie. Eksperci przypominają, że w takich placówkach chory powinien mieć zapewnioną kompleksową opiekę medyczną neurologów, fizjoterapeutów, neurologopedów/logopedów oraz pielęgniarek.

"Każdy z nas powinien umieć rozpoznać podstawowe objawy udaru, a także wiedzieć, jak zareagować, jeśli zaobserwujemy takie objawy u siebie lub u swoich bliskich" - mówi prof. Mariusz Baumgart z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.

 

Jak w prosty sposób rozpoznać objawy udaru?

Symptomy łatwo zapamiętać wykorzystując akronim słowa UDAR:

U - utrudniona mowa,

D - dłoń/ręka opadająca,

A - asymetria ust,

R - reaguj natychmiast!

Następnie dzwoń pod 999 lub 112.

 

Pomocny przy sprawdzeniu, czy mamy do czynienia z udarem mózgu, może być prosty test. Osobę, u której podejrzewamy udar mózgu, należy poprosić o wykonanie kilku czynności. Poproś ją, aby:

  • uśmiechnęła się - jeżeli podnosi się tylko połowa ust, może to świadczyć o porażeniu drugiej części twarzy,
  • podniosła obie ręce nad głowę - jeżeli dana osoba może podnieść tylko jedną rękę lub podnosi kończyny powoli, może to świadczyć o niedowładzie połowy ciała,
  • powtórzyła po Tobie krótkie zdanie - niewyraźna mowa lub niemożność powtórzenia tego zwrotu jest przesłanką do wezwania pogotowia ratunkowego.

 

Dodatkowo podczas udaru mózgu mogą pojawić się zaburzenia widzenia. Najczęściej dotyczy to jednego oka lub też ograniczenia pola widzenia tylko po jednej stronie. Im szybciej chory trafi do szpitala, tym większe ma szanse na przeżycie i zachowanie możliwie jak największej sprawności.

Najlepsze rokowanie mają pacjenci, którzy w ciągu 30 minut od wystąpienia pierwszych objawów trafią do szpitala i zostaną poddani badaniom (tomografia komputerowa) i leczeniu. Istotne jest również określenie rodzaju udaru, ponieważ każdy leczony jest inaczej.

 

"Wiele zależy od nas samych. Prawie 90 proc. wszystkich czynników ryzyka jest modyfikowalnych, czyli takich, na którą mamy realny wpływ. Właściwy styl życia, który niweluje ryzyko udaru mózgu w dużej mierze bazuje na prawidłowej diecie, aktywności fizycznej, zaniechaniu używek, a także regularnym wysypianiu się" - przekonuje dr Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się Wsparcie.

Specjalista podkreślił, że wzrost liczby udarów mózgu wśród ludzi młodych jest szczególnie niepokojący. "W dobie pandemii niezwykle ważne jest, aby szukać zarówno szybkiej pomocy lekarskiej jak i dostępu do wczesnej rehabilitacji po udarze mózgu" - dodaje dr Szyper.

przygotowała:
Marzena Nguyen
, przewodnicząca Komisji ZG PZL ds. Zdrowia 
 
 
przejdź do:  
Reklama:

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.