Aktualności
W dniu 16 lutego 2023 roku odbyło się spotkanie konsultacyjne, w którym wzięli udział przedstawiciele ZG PZL, PTL oraz ekspertki Polskiego Związku Logopedów w obszarze systemu kształcenia logopedów: prof. UAM dr hab. Ewa Kaptur i prof. UAM dr hab. Jolanta Sławek. Z przyczyn obiektywnych w spotkaniu nie mogła uczestniczyć krajowa konsultant ds. neurologopedii - dr n. hum. Justyna Wrzosek-Żulewska.
Szanowni Państwo, koleżanki i koledzy logopedzi, 1. lutego 2023 r. PZL złożył w Kancelarii Ministerstwa Zdrowia zgłoszenie zainteresowania pracami nad projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych, na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz.U. 2005 nr 169 poz. 1114). Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.
Przytaczamy treść listu otwartego ws. projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych wysłanego dziś do Ministra Zdrowia. Inicjatywa wyszła od Polskiego Związku Zawodowego Dietetyków. PZL przyłącza się do tego apelu, wnioskując jednocześnie o rozpoczęcie prac nad wyodrębnioną ustawą o zawodzie logopedy.
Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych niesie dla zawodu logopedy istotne zmiany. Nie tylko dla tych zatrudnionych w resorcie zdrowia, ale dla wszystkich logopedów niezależnie od formy zatrudnienia.
Dnia 1 lutego 2023 r. w Ministerstwie Zdrowia zostało zorganizowane spotkanie, w którym uczestniczyli:
1) reprezentanci Ministerstwa Zdrowia - Pan Piotr Bromber, wiceminister w Ministerstwa Zdrowia i Pani Edyta Gadomska, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych, którzy zajmują się przygotowaniem projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych,
2) reprezentanci środowiska logopedycznego: Pani Milena Stasiak, przewodnicząca Polskiego Związku Logopedów i Pani Jolanta Panasiuk, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.
28 lutego br. PZL otrzymał odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na opinię dot. projektu rozporządzenia MEiN zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.
26 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli niektórych związków zawodowych oraz stowarzyszeń reprezentujących zawody wymienione w katalogu zawodów w Art. 1. projektu Ustawy o niektórych zawodach medycznych:
- Polskiego Związku Zawodowego Dietetyków - organizatora spotkania,
- Polskiego Towarzystwo Elektroradiologii,
- Polskiego Stowarzyszenia Terapii Zajęciowej,
- Polskiego Związku Logopedów.
27 stycznia Polski ZWiązek Logopedów zwrócił się do Pani Marleny Maląg, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z wnioskiem w sprawie podjęcia działań we współpracy z innymi resortami - Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki w celu wyłączenia ogółu logopedów z projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych oraz opracowania rządowego projektu ustawy o zawodzie logopedy i Izbie Zawodowej Logopedów.
27 stycznia 2023 r. Polski Związek Logopedów wystosował do Ministerstwa Zdrowia wniosek w sprawie zmodyfikowania zapisów projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych tak, aby objęły tylko logopedów - pracowników resortu zdrowia, natomiast z wyłączeniem logopedów prowadzących działalność gospodarczą oraz zatrudnionych w innych resortach, szczególnie w resorcie oświaty.
Szanowni Państwo, zachęcamy do organizowania w swoich regionach wydarzeń promujących hasło tegorocznego Europejskiego Dnia Logopedy oraz popularyzujących profesjonalną pomoc logopedyczną.
9 stycznia 2023 r., po roku od publikacji projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych, Rządowe Centrum Legislacji opublikowało raport z konsultacji publicznych. 168 podmiotów zgłosiło około 700 uwag do projektu. Raport zawiera komentarze Ministerstwa Zdrowia, które część wniosków uwzględniło, większość odrzuciło.
Zarząd Główny PZL powołany 3 czerwca 2022 roku realizował w okresie od 03.06.2022 roku do 31.12.2022 roku krótkoterminową koncepcję pracy, którą przyjęto na czas pracy Zarządu do końca roku 2022. Bieżące zadania oraz zaplanowane w ramach koncepcji pracy konsultowano podczas 5 zdalnych zebrań ZG PZL oraz na organizowanych raz w tygodniu spotkaniach w zespołach problemowych.