Publikacje:

foldery do pobrania

 
Monika Nowicka - Eduterapeutica
Logopedia może być przygodą – multimedialne ćwiczenia logopedyczne.
Piotr Jaworski
Dezynfekcja i sterylizacja pomocy logopedycznych.
dr Ewa Kaptur
Logopedo, dbaj o swój głos!
Monika Szubrycht
Autyzm - po czym go poznać?
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

Publikacje

To miejsce do wymiany doświadczeń zawodowych, dzielenia się swoimi pomysłami oraz wątpliwościami, które pojawiają się w zawiłościach terapii. Zachęcamy też do przesyłania publikacji o charakterze popularyzatorskim.

Polski Zwiazek Logopedów nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w przesyłanych do portalu publikacjach. Odpowiedzialność za ew. naruszenie jakichkolwiek praw, w tym praw autorskich, oraz za zawarte w materiałach treści ponoszą wyłącznie osoby przesyłające materiały. Redakcja Portalu nie ingeruje w treści merytoryczne, zastrzega sobie jednak prawo decydowania, czy artykuł będzie dostępny dla wszystkich internautów, czy tylko dla zarejestrowanych logopedów.

Publikacje prosimy wysyłać na adres: administrator@logopeda.org.pl.

 
autor: Nordycka Unia Oświaty Polonijnej
Bilingwizm - obciążenie czy bogactwo

Bilingwizm - obciążenie czy bogactwo.pdf [235.4Kb]

 
autor: Krzysztof Szamburski
Terapia w nerwicy jąkania.

Niniejszy artykuł poświęcony jest terapii jąkania przy różnym rozumieniu jego etiologii. Dlatego też rozważania zostaną rozpoczęte od przedstawienia dwóch głównych poglądów na temat mechanizmu powstawania tego zaburzenia mowy. W obydwu same objawy jąkania pełnią różną rolę. I na tej roli będzie koncentrowała się
moja uwaga. Natomiast znacznie mniej uwagi poświęcę samym objawom. Następnie przedstawię cele terapii w zależności od sposobu rozumienia natury objawów a na koniec spróbuję pokazać sposoby terapii, które wydają się efektywne przy traktowaniu jąkania jako nerwicy.

 
autor: Zofia Rogalińska
Komunikowanie się dzieci upośledzonych.

Piękna, zrozumiała wymowa, prawidłowa budowa i sprawność narządów artykulacyjnych, to dla większości rzecz oczywista. Bywa jednak tak, że komunikacja werbalna jest zaburzona lub nie ma jej wcale. Wiemy, że przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne.
Jedną z nich jest upośledzenie umysłowe.

 

 
autor: Paweł Walewski
Seplenienie, jakanie, reranie. Polacy potrzebują logopedów.

Nad rynkiem logopedii w Polsce nikt nie sprawuje kontroli merytorycznej, choć specjalistów w tej dziedzinie jest ok. 3 tys. i stale przybywa. Polski Związek Logopedów doprowadził co prawda do wydłużenia studiów podyplomowych, ale nie udało się przygotować ustawy, która dawałaby środowisku szansę na pozbycie się niewiarygodnych pseudoekspertów. Tymczasem wiele uczelni, w których nie ma doświadczonych specjalistów, otwiera prywatne kierunki logopedyczne, na które przyjmowani są kandydaci nawet z wadami wymowy.

 
autor: Barbara Ołdakowska-Żyłka
Logopedzi jako specjaliści pomagający dzieciom z mutyzmem wybiórczym.

Dzieci z mutyzmem wybiórczym bardzo często trafiają do logopedów. Logopeda bywa pierwszym specjalistą, do którego szkoła czy przedszkole odsyła rodzica z dzieckiem, które nie mówi. (...)

 
autor: Marzena Mieszkowicz
Zawód i zakres działań logopedy.

Zawód logopedy jest znany od wielu lat, ale od niedawna został wpisany do Klasyfikacji Zawodów i Specjalności. Stało się to dzięki staraniom Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Mowy działającego w Lublinie. Jest to ważny wpis, ale nie wynika z niego, że zawód logopedy jest zawodem prawnie chronionym, bowiem nadal brak ustawy o zawodzie logopedy i izbach logopedycznych oraz odpowiednich rozporządzeń wykonawczych.

 
Specjalne wydanie "Biuletynu Logopedycznego".

Prezentujemy specjalne wydanie "Biuletynu Logopedycznego", które jest pokłosiem konferencji „Opieka logopedyczna w Polsce – standardy, kształcenie, zatrudnienie” (Biłgoraj, 21–22 maja 2010 r.) zorganizowanej  przez Zarządy PTL i PZL.

 
autor: Milena Stasiak
Mutyzm wybiórczy – zaburzenie mowy o podłożu lękowym

Gdy dziecko nie mówi w wybranych sytuacjach, np. w przedszkolu lub w szkole, natomiast rozmawia z bliskimi osobami w bezpiecznym dla siebie środowisku, za które najczęściej uznaje się rodzinę, warto poprosić o poradę specjalistę.

 
autor: dr Karina Szafrańska
Terapia osób jąkających się na turnusach psychoterapeutycznych.

  dr Karina Szafrańska Wyższa Szkoła Nauk Społecznych Pedagogium w Warszawie, Poradnia  Psychologiczno- Pedagogiczna  "AD Verbum"  Centrum Terapii Mowy i Dysleksji w Warszawie   Terapia osób jąkających (...)

 
autor: Małgorzata Konczanin
Komunikacja więcej niż płynność językowa.

Komunikacja to umiejętność przekazania informacji w taki sposób, aby odbiorca czuł szacunek i rozumiał intencję nadawcy. Nie chodzi tu o płynność - elastyczność językową, lecz o odpowiedni dobór słów. Komunikacja jest dobra, gdy jest zwrotna, tzn. gdy odbiorca zrozumiał naszą intencję i odpowiedział nadawcy. Zrozumienie intencji nie wiąże się z wielokrotnością powtórzeń, siłą i natężeniem głosu, czasami wystarczy gest, spojrzenie, poczucie humoru, ten sam poziom energetyczny, kiedy kolokwialnie mówimy, że „odbieramy na tych samych falach".

 
autor: Izabella Tomasiewicz - Korczyk
Zaburzenia mowy u dzieci z rozszczepem podniebienia, wybrane zagadnienia z terapii mowy.

W zakresie rozwoju mowy początkowo obserwuje się u dzieci z rozszczepem opóźnienie tego procesu (tj. niesamoistne opóźnienie rozwoju mowy), a później, gdy dziecko zacznie już mówić, jego mowa charakteryzuje się określonymi, specyficznymi dla rozszczepów cechami.

 
autor: Małgorzata Czepiec
Głuchota duszy.

Podstawą skutecznej terapii z dzieckiem autystycznym jest nawiązanie z nim kontaktu. Jak to osiągnąć skoro te dzieci sprawiają wrażenie niewidzących i niesłyszących?

 

 

 

Reklama:

 

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.